Veriyaz Veriyaz

Şanzıman Fiyatları

Şanzıman alırken öncelikle ihtiyaç duyulan şanzımanın özellikleri belirlenmeli ve ödenebilecek ücretin alt üst sınırı belirlenerek araca uygun bir şanzıman piyasa araştırması yapılabilir.  Bazı durumlarda eğer ikinci el araç için şanzıman fiyatları araştırıyorsanız 'çıkma şanzıman' denilen kullanılmayan araçlardan alınan yedek parçaların fiyatlarını araştırabilirsiniz. Bazı araçlar motor dışında aldıkları hasarlarla perte çıkabilirler bu durumda aracın kullanılan ve zarar görmeyen parçaları ayrılır ve tek tek 'çıkma parça' tabiriyle satılır. Şanzıman fiyatları araştırırken ihtiyaç duyduğunuz özelliklerdeki sıfır şanzıman fiyatları yüksek gelirse çıkma şanzıman fiyatlarını da düşünebilirsiniz. Çıkma parça alırken özellikle gerçekten hasar görmediğinden ve çalıştığı taktirde problem yaratmayacağından emin olarak alışveriş yapmalısınız. 

Şanzıman fiyatları istenilen özelliklere göre farklılık gösterir, otomatik şanzımanlar düzlere göre daha fazla işlevleri olduğundan ötürü pahalıdır. Triptonic viteslerin şanzıman fiyatları ise iki türün arasında kalır. Şanzıman fiyatlarında teknolojik özellikler arttıkça doğru orantılı olarak ürün fiyatı da artış göstermektedir. Aracın motor devir özelliklere ve yakıt özellikleri şanzıman fiyatlarında belirleyicidir. İleri teknolojinin son ürünü olan elektrikle karışık çalışan hybrid adıyla adlandırılan araçların şanzıman fiyatları diğerlerine oranla en yüksektir diyebiliriz. 

Şanzıman fiyatlarını etkileyen diğer etkenlerden biri alınan şanzıman kutusunun garanti süresidir. Servis çıkışlı şanzımanlar size azami olarak iki yıl garanti süresi sunar. Bunun haricinden servisten aldığınız otomatik şanzıman kutularında dilerseniz kasko yaptırma ya da servis süresini ekstra ücret ödeyerek uzatma imkanınız bulunur. İkinci el satılan şanzıman fiyatları daha uygun olabilir ama garanti süresi dolmuş şanzıman kutularını bozulduktan sonra tüm tamir ve bakım masraflarını kullanıcı karşılamak zorunda kalır. Araç modeline göre ikinci el ve servis garantili uygun fiyatlı şanzıman bulmak için oldukça araştırma yapmak gerekebilir. 

Bazı araçların modellerine göre şanzıman fiyatları neredeyse araç bedelinin yarısına kadar çıkmaktadır. Bu nedenle özellikle otomatik vitesli araçlarda şanzıman beyninin dağınıklık yaşamaması için kontrolleri ihmal edilmemeli, normal kullanım dışına çıkıldığında ya da kuşkulanan herhangi bir durum ile karşılaşıldığında mutlaka aracın şanzıman beynini, hidrolik beynini ve şanzıman yağını rutin kontrolden geçirmek gerekir.

Sanzıman Fiyatları