Veriyaz Veriyaz

Şanzıman Beyni

Otomatik vitesli olan araçlarda en önemi öge şanzıman beynidir. Kullanıcıya sürüş açısından oldukça kolaylık sunan otomatik vitesli araçlarda, sürücünün dikkatini dağıtan vites , debriyaj, motor devri gibi unsurları şanzıman beyni yürütür. Şanzıman beyni, sürüş esnasında aracın hızını, yol durumunu ve motor devrini göz önünde bulundurarak otomatik vites geçişlerini sağlar. İlk olarak üretilen otomatik şanzımana sahip araçlarda bu özellikler yakıt tüketiminin fazla olmasına neden olmaktaydı fakat günümüzde gelişen teknoloji sayesinde otomatik şanzımana sahip araçların yakıt tüketimi düz vitesli araçları geçer hale geldi. 

Şanzıman beyni üç ana unsurdan oluşur. Bunlar; Tork Konvektörü,  vites dişlileri ve kavrama bantlarıdır.  Şanzıman beyni içindeki iletişim ve çalışma sisteminin temel kaynağı şanzıman yağıdır. İnsan vücudunda kan nasıl bir işlev görürse şanzıman beyni içindeki aynı işlevi sağlayan şanzıman yağları oldukça önemlidir. Şanzıman yağının yeterli miktarda ve özelliklerde olması şanzıman beyninin ilk günkü performansı ile çalışmasını sağlar. Yağın azalması şanzıman beyni içindeki diğer unsurlarda oksitlenmeye neden olarak hasarlar doğurabilir. Bu nedenle şanzıman beyninin kontrolleri titizlikle ve özenle periyodik olarak yaptırılmalıdır. 

Şanzıman beyni hasarlarına neden olabilecek kullanıcı hatalarını üretici firmalar en aza indirgeyebilmek için müthiş bir AR-GE çalışması yapmaktadır.  Son yıllarda üretilen şanzıman beyinleri incelendiğinde teknolojinin oldukça geliştiği gözle görülebilir. Fakat bunlara rağmen aracı hunharca kullanmak, şehir içi trafikte yapılan sık dur kalklar, ani yapılan frenler, araç ile normalin üzerinde yük taşınması, araç kalkışlarında ani hızlanmalar gibi kullanımlar şanzıman beyninde dağınıklığa ve hasara yol açabilir. 

Şanzıman beyninde oluşan hasarları tespit etmek doğal yollar ile oldukça zordur. Sürüş anında yaşanan problemleri araç dururken, tamirdeyken tespit etmek oldukça zaman alabilir.  Şanzıman beyni hasarlarını tespit etmek için alanında uzman mühendislerin geliştirdiği Hydra-Test isimli cihaz ile normalinden daha kısa sürecektir. Hydra-Test makinası aracın beynine bağlanarak özel test plakaları ile şanzıman beyninde oluşan tüm hasarları ve beyin dağınıklıklarını profesyonelce tespit ederek tamirinin kolaylıkla yapılmasını sağlar. 

Şanzıman beyni tamiri için kesinlikle alanında uzman kişiler ile çalışması gereklidir. Alengirli ve karmaşık yapısından ötürü şanzıman beynini eğitimini almamış kimselerim tamir etmesi oldukça zordur. Tamir edilebilecek şanzıman beyni uzman olmayan kişilerin elinde kullanılamaz hale gelebilir. Bu nedenle Hydra-Test cihazına sahip, Hydra-Test  markasının Türkiye'deki Tek yetkili servisi olan Volser Otomotiv’e otomatik şanzımanlı araçlarınızı tamir ve bakım için iç rahatlığı ile teslim edebilirsiniz.

Şanzıman Beyni