Veriyaz Veriyaz

Şanzıman Beyni Tamiri

Motorlu araçlarda kullanılan şanzıman, dairesel hareketlere sahip olan mekanik sistemlerde, hız ve güç oranının aşamalı olarak değişmesini sağlayan güç iletim birimidir. Bu güç aşamaları günlük konuşma dilince vites olarak da adlandırılır. Dün şanzımanlarda bulunan tork konventörü sürücünün yönlendirmesindeki vites ve debriyaj yardımı ile görevini yerine getirir. Otomatik şanzımanlı araçlarda ise şanzıman beyni sürüş esnasında  uygulanması gereken güç ve hız oranını tüm etkenleri hesap ederek kendisi belirler. Şanzıman beyni otomatik vitesli araçlarda aracın ilk günkü performansını göstermesi için sıkça kontrol edilmesi gereken bir unsurdur. 

Şanzıman beyni tamiri, sistemin karışıklığından ve hassas teknoloji ile geliştirilmiş olduğundan ötürü oldukça hassas ve titiz bir çalışma ile yapılmalıdır. Şanzıman beyni tamirine ihtiyaç duyuyorsanız mutlaka alanında uzman, size revizyon garantisi sunabilecek firmalara aracı teslim etmekte fayda var. İleri teknolojinin ürünü olan şanzıman beyni tamirini öylesine birine teslim etmek tamir edilebilecek durumlarda şanzıman beynini çöpe atmaya bile neden olabilir. Şanzıman beyni tamiri yapılırken kullanım esnasında oluşabilecek ya da oluşmuş sorunları tamir sürecinde ortaya çıkarmak ve tespit etmek oldukça zordur. Bazı şanzıman beyni, hidrolik beyin arızaları rutin kontrollerde dahi belirlenmeyebilir. 

Şanzıman beyni tamiri için özel olarak geliştirilmiş Hydra-Test   isimli makine ile tüm dağınık beyinleri olabilecek en hızlı sürede tespit ederek şanzıman beyni tamiri hızla tamamlanabilir. Hydra-Test  isimli cihaza aracın şanzıman beyni özel test plakaları ile bağlanarak araç beynindeki dağınıklıklar ve hasarlar tespit edilir. Ardından şanzıman beyni tamiri revizyon garantisi ile yapılarak Volser otomotiv garantisi ile aracınızı teslim alabilirsiniz. 

Şanzıman beyni tamirine neden olabilecek durumların başında kullanıcı hataları ve yanlış kullanımlar gelmektedir. Otomatik şanzımanlı araçlar aracın yüküne ve yol durumuna göre vitesi otomatik olarak devirlere geçirdiğinden araçta aşırı yük taşımak, şehiriçi trafikte yoğun olarak aracı stop ettirip kalkış yapmak, eğimi yüksek yerde araç ile kalkış yapmak, ani duruşlar ve ani hızlanışlar  aracınızın gün geçtikçe performansının düşmesine ve şanzıman beyninin dağılmasına neden olur. Aracı uygun viteslerde ve dikkatli olarak kullanırsanız yaklaşık 40 000 km'de yahut 2 yılda bir şanzıman beyni bakımı, şanzıman arızaları kontrolü yaptırarak aracın daha uzun süre gücünü kaybetmemesini sağlayabilirsiniz. 

Otomatik şanzımanlı araçlar kullanıcıya sağladığı büyük kolaylıktan ötürü günümüzde oldukça yaygınlaşmış durumda. Otomatik şanzımanlı araçları normal kullanımlarda, yağ bakımı ve diğer bakımlarını aksatmadan kullandığınız sürece şanzıman beyni tamirine ihtiyaç duymadan uzun yıllar aracınızı ilk günkü sürüş keyfi ile kullanabilirsiniz.  
Şanzıman Beyni Tamiri