Veriyaz Veriyaz

Otomatik Şanzıman

Gelişen teknolojinin araçlarda sağladığı en büyük teknoloji otomatik şanzımanlardır. Son yıllarda Avrupa'da olduğu gibi ülkemizde de oldukça tercih edilen otomatik şanzımanlı araçlar sürücülere kolay bir sürüş deneyimi yaşatır. Sürücünün yükünü hafifleten ve daha dikkatli olmasını sağlayan otomatik şanzımanlı araçlar gün geçtikçe manuel viteslilerin yerini alacak gibi görünüyor. Otomatik şanzıman yapı itibari ile üç ana bölümden oluşur. Bu ana bölümler; tork konvertörü, vites dişlileri ve kavrama bantlarıdır. Otomatik şanzımanda bulunan bu ana unsurlar sürücünün motor devrine göre debriyajla birlikte vites değiştirme işlemini kendi üzerine alarak otomatik şanzıman beyni tarafından gerçekleştirir. 

Otomatik şanzımanda en dikkat edilecek husus şanzıman yağıdır. Şanzıman yağı şanzıman beyni içindeki iletişim görevini görerek motorun aksamadan çalışmasını gerçekleştirir, bazı şanzıman kutularında şanzıman beyninin şanzıman yağının içinde olduğu belirlenmiştir. Şanzıman yağının seviyesinin korunması ve motorun arıza yapmadan çalışması için rutin kontrolleri aksatılmadan yapılmalıdır. Rutin kontroller haricinde otomatik şanzımanda hasara neden olacak sert  iklim koşulları, yanlış kullanımlarda belirlenirse otomatik şanzıman kutusunun kontrol edilmesinde fayda vardır. 

Otomatik şanzıman sürüş esnasında oldukça kolaylık sağlamasıyla birlikte yine de dikkat edilmesi gereken belirli noktalar vardır. Otomatik şanzımanlı araç kullanırken dikkat edilmesi noktalar şunlardır;

1.     Otomatik şanzımanlı araçlar çalıştırılırken araç boş (N) viteste olmalıdır.

2.     Aracı park edileceği zaman kontağı kapatırken araç (N) boş vitese alınmalı ve el freni araca yük binmesini engellemek için en son işlem olarak çekilmelidir.

3.     Şanzıman yağının seviyesi belli zaman aralıklarında kontrol edilmeli ve seviyenin alt ve üst sınırı aşmaması sağlanmalıdır.

4.     Ani manevralardan kaçınılmalıdır.

5.     Araç ile yük taşınmamalı ve aracla halat kullanarak römork gibi araçların çekilmemesi gerekir.

6.     Aracı sert iklim koşullarında açık havada park halinde uzun süre bırakmak otomatik şanzıman arızalarına neden olabilir. Bu nedenle uzun süreli park hallerinde kapalı otoparklar tercih edilmeli ya da araç korunmaya alınmalıdır.

7.     Otomatik şanzımanlı araç ile eğimi çok yüksek olan yokuşlar çok sık tercih edilmemeli, varsa alternatif yollar kullanılmalıdır.

8.     Otomatik şanzımanlı araçlarda yokuş inerken yakıt tasarrufu düşüncesi ile araç boş ( N) vitese alınmamalıdır. Otomatik şanzıman beyni yakıt tasarrufunu sağlamak için araca uygulanan gücü kendisi zaten belirler.

9.     Otomatik şanzımanlı araçlarda geri (R) vitese geçilmeden önce aracın mutlaka durması beklenmektedir. Aksi halde otomatik şanzıman beyni arızalanabilir.

10. Otomatik şanzımanlı araçlar hasar gördüğünde mutlaka yetkili servis garantisi veren tamircilere götürülmelidir. Araç çalışmadığı zaman motoru vurdurmak gibi işlemler yapmak şanzımanın tamamen bozulmasına yol açabilir.

11. Şanzıman yağı değiştirilirken mutlaka servis kitapçığındaki özellikler dikkate alınarak yeni yağ konulmalıdır. Her otomatik şanzımanın farklı özelliklerde şanzıman yağına ihtiyacı vardır, gereken özellikler sağlanmadığında oksidasyon gibi sorunlar çıkabilir.
Otomatik Şanzıman