Veriyaz Veriyaz

Otomatik Şanzıman Yağı

Otomatik şanzımanlar otomotiv motorlarının en karmaşık yapıya sahip organlarıdır. Düz şanzımanlarda sürücünün yaptığı debriyaj kullanarak vites değiştirme işlemini yolun durumu ve motorun devrini hesap ederek sürüş halinde iken otomatik olarak şanzıman kendisi gerçekleştirir. Sürüş rahatlığı bakımından kullanıcıya mükemmel bil rahatlık sağlayan otomatik şanzımanlar, periyodik bakımları aksatılmadan titizlikle yapılması gereken aygıtlardır. 

Otomatik şanzımanlar üç ana kısımdan oluşur. Bunlar; Tork Konventörü, vites dişlileri ve hidrolik kumandadır. Araç seyir halinde iken motor devri arttığında vites dişlilerinin yeni devire geçişi debriyajsız otomatik olarak sağlanır. Bu durumda en önemli unsur otomatik şanzıman yağıdır. Dişlilerin arasında akıcı olan sıvının en ufak bir aksaklığı olası problemlere yol açar. Bu nedenle otomatik şanzıman yağının kontrolleri asla aksatılmamalı ve özen ile yapılmalıdır. Otomatik şanzıman yağının orijinalleri yerine muadillerinin kullanımı otomatik şanzıman kutusunda hasar oluşturabilir. Oksidasyona karşı yoğun direnç gösteren otomatik şanzıman yağı kullanımı hasarların engellenmesini ve aracınızın ilk günkü performansını korumasını sağlayacaktır. 

Otomatik şanzıman yağı aracın marka ve modeline göre servis kitapçıklarında belirtilen özellikler dikkate alınarak değiştirilip yenilenmelidir. Otomatik şanzıman yağı zamanla araç kullanımına göre özelliğini yitirerek bozulur; iklim şartları, araca uygulanan yük miktarı, aracı sert kullanma, şehir trafiğinde sıkça yapılan dur kalklar, römork gibi ağır makineleri araç ile çekme bozulmayı arttıran etkenlerdir. 

Otomatik şanzıman yağı
kontrolleri yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de otomatik şanzıman yağının soğuk ve sıcak çalışma miktarlarının belirlenmesidir. Otomatik şanzıman yağının eksik bırakılması hidrolik parçaların yanlış çalışmasını ve dolaylı olarak bozulmasına, otomatik şanzıman yağının fazla konulması ise yağın kullanım esnasında ısınıp köpürerek  iletim ısılarını yükseltmesine ve şanzıman kutusunun bozulmasına neden olur. Otomatik şanzıman yağının kullanım miktarı araçların marka ve modellerine göre servis kitapçıklarında net olarak belirtilmiştir.  Otomatik şanzıman yağı kontrolleri yapılırken servis kitapçıkları göz önünde bulundurularak gereken işlemlerin yapılması esas alınır. 

Otomatik şanzıman yağı düz vitesli araçların motor yağının aksine pek çok görevi kendi üzerinde toplar. Yağlama, güç aktarma, vites seçimi, vites değişimi ve motor soğutması otomatik şanzıman yağının gerçekleştirdiği görevlerdir. Bazı otomatik şanzıman kutularında hidrolik beyin de otomatik şanzıman yağının içinde bulunmaktadır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda aracın en önemli ve pahalı parçalarından olan otomatik şanzıman kutusunu çalışır halde, performansını yitirmeden korumak için yağ değişimi ve kontrolleri  titizlikle yapılmalıdır.

Otomatik Şanzıman Yağı