Veriyaz Veriyaz

Otomatik Şanzıman Parçaları

Otomatik şanzıman üç ana bölümden oluşan ve bir bütün olarak çalışma gösteren bir beyin yapısına sahiptir. Otomatik şanzıman parçaları beyinden gelen komutları yerine getirerek aracın sürüş halinde güvenle ilerlemesini sağlar.  Otomatik şanzıman yapısı gereği karmaşık ve teknolojik bir sisteme sahiptir. Otomatik şanzıman parçalarından birinde bir aksaklık yaşandığında şanzıman kutusu genel bir tetkike alınmalı ve bozulan kısımların net olarak belirlenmesi gerekir.  Otomatik şanzıman parçalarından birinin bozulması ya da aksaması halinde şanzıman beyninde hasara yol açacak oldukça masraflı arızalar ortaya çıkabilmektedir. 

Otomatik şanzıman parçaları alanında uzman ve yetkili kişilerce aracın satışta belirtilen aralık ya da kilometrelerinde kontrol edilmelidir. Servise bırakılan araçların kontrolleri servis kitapçıklarında belirtildiği üzere yetkili servisler tarafından yapılmaktadır. Fakat sürüş esnasında bir farklılık sezen sürücü aracını kontrol ettirmek için mutlaka titizlikle çalışma yapacak bir servise aracı göstermelidir. Eğer şanzıman kutusunda bozulan otomatik şanzıman parçaları bulunuyorsa bu parçaların ne olduğu belirlendikten sonra yapılabiliyorsa tamiri yapılmalı eğer hata giderilemiyorsa yedek otomatik şanzıman parçaları ile problem ortadan kaldırılmalıdır. Şanzıman kutusunda bulunan her bir dişli genel çalışma için önemlidir. Otomatik şanzıman parçaları bir bütün olarak çalıştığında motor devrini stabil olarak tuttuğundan ötürü, aksama yaşanması motor devrinde tehlikeli durumlara neden olur. 

Değişebilir ve yenilenebilir otomatik şanzıman parçaları; Lubegard sıvı katkı maddeleri, Otomatik Şanzıman Selonoidleri, Okuyucular, Şanzıman Tesisatları, Performans Vardiya Kitleri, İletim parçaları, Şanzıman Yağ Filtreleri, Şanzıman Burçları, Özel takımlar, İletim bantları, Sonnax transmission parçaları, Performans Servo Pistonları, Reprogramining kitleri, Şanzıman yağ soğutucuları, Şanzıman conta takımları, Özel test cihazları ve test ekipmanları olarak sıralanabilir.  Tüm bu otomatik şanzıman parçaları motorun hasarsızca çalışması için önem arz eder. Motoru insan vücuduna benzetecek olursak otomatik şanzıman parçaları insanın iç organları gibidir, birinin aksaklığı ya da çalışmaması durumunda tüm motor etkilenerek  onarılması güç ve masraflı hasarlar oluşturabilir. 

Otomatik şanzıman arızalarında tüm şanzıman kutusu ve parçalar kontrol edilir. Şanzıman kutusu tamamen yenilenmeden önce kurtarılabilecek ve çalışır durumdaki otomatik şanzıman parçaları yerinde kalabilir, eksik ve hasarlı otomatik şanzıman parçalarını yenilemek yeni bir şanzıman kutusu almaktan daha hesaplı olacaktır. Aksaklık çıkartan otomatik şanzıman parçalarını belirlemek için aracınızı Volser otomotivin tek yetkili servisi olduğu Hydra-Test isimli cihazda test ettirebilirsiniz. Aracın şanzıman beynini ve hidrolik beynini özel test plakaları ile test edecek olan Hydra-Test bozulan otomatik şanzıman parçalarını tespitte kullanıcıya rahatlık sağlayacaktır.
Otomatik Şanzıman Parçaları