Veriyaz Veriyaz

Otomatik Şanzıman Arızaları

ü

Otomatik şanzıman karmaşık bir yapıya sahiptir. Araç motorunun en önemli aygıtlarından biri olan otomatik şanzımanın arızalarını normal yöntemler ile tespit etmek göründüğünden daha zordur. Araç sürüş halinde iken ortaya çıkan problemleri tamir esnasında keşfetmek ne yazık ki mümkün değildir. Otomatik şanzıman arızalarını tespit etmek için özel olarak tüm marka ve model araçlarda kullanılan Hydra – Test makinası arıaları yaptığı testler ile hızlıca bularak tamir süresine geçilmesini sağlar.

Hydra – Test VBS2011  otomatik şanzıman arızalarını tespit etmek amacı ile otomatik şanzıman beynine özel test plakaları ile bağlanarak sürüş esnasında meydana gelen ve gelebilecek otomatik şanzıman arızalarını titiz bir çalışma ile ortaya koyar. Otomatik şanzımanlı tüm marka ve model araçlarda uygulanabilen bu arıza tespit cihazı ile beyni dağınık ve arızalanmış şanzımanların çıkarabileceği tüm sorunların tespiti yapılmaktadır. Arızalı araç sahipleri için böyle bir sistem zamandan müthiş bir tasarruf yaşatmaktadır. Uzun süre tespit edilemeyen otomatik şanzıman arızaları test sürecinde belirlenerek tamir işlemine geçilir ve güvenli sürüş ile aracınızı ilk günkü performansında kullanmaya devam edebilirsiniz.

Otomatik şanzıman arızalarına kaynak oluşturan en önemli unsur otomatik şanzıman yağlarıdır. Yağların kullanım oranı ve özelliklerinin aracın model ve markasına uygun olmaması zaman içinde oksidasyon bozukluklarına yol açarak şanzıman beynine, hidrolik beyine zarar verebilir. Bu tip otomatik şanzıman arızalarından korunmak için servis kitapçıklarından belirtilen yağları kullanmalı ve periyodik otomatik şanzıman yap değişim & kontrollerini ihmal ettirmeden yaptırmalısınız.

Kullanıcıdan kaynaklanan otomatik şanzıman arızalarını gelişen teknoloji ile en aza indirgemek için yapılan AR - GE çalışmaları oldukça yol kat etmiş de olsa N vites ve A vitesi kullanımına aykırı olarak kullanmak araç beyninde hatalar oluşmasına neden olmaktadır. Sıkça yapılan ani frenler ve ani kalkışlar aracın devirlerinin otomatik olarak geçerken dişlilerinde problem çıkmasına yol açabilir. Triptonik vitesli araçlarda kullanıcıdan kaynaklı  otomatik şanzıman arızalarına daha sık rastlanır. Devir almadan vitesleri hızlıca ileri almak aracın performansını düşürerek beyninde hasara yol açabilir.

Otomatik şanzıman arızalarını engellemek için araç üreticisinin tavsiye ettiği yağ kullanılmalı ve aracın kullanımında belirtilen kurallara aykırı olarak beyni dağıtılmamalıdır.Otomatik Sanzıman Arızaları